Programme Committee

Programme Committee members: 

2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004

CompSysTech'17 Programme Committee members
(invited, in alphabetical order)

 Honorary Chairs:

  Kiril Boyanov, Acad., DSc.

Bulgaria

  Vasil Sgurev, Acad., DSc.

Bulgaria

 Chair:

  Boris Rachev

Bulgaria

 Scientific Secretary:

  Dimo Dimov

Bulgaria

 Secretary:

  Yordan Kalmukov

Bulgaria

 Members:

  Albertas Caplinskas

Lithuania

  Alexander Sudnitson

Estonia

  Alfred Iwainsky

Germany

  Alfredo Matteo

Venezuela

  Alla Anohina-Naumeca

Latvia

  Amar Ramdane-Cherif

France

  Andras Benczur

Hungary

  Antanas Zilinskas

Lithuania

  Antonio Jose Mendes

Portugal

  Avram Eskenazi

Bulgaria

  Belen Melian

Spain

  Bojan Cestnik

Slovenia

  Boris Novikov

Russia

  Candelaria Hernandez-Goya

Spain

  Chakib Tadj

Canada

  Christian-Andreas Schumann

Germany

  Constantinos Pattichis

Cyprus

  Dana Petcu

Romania

  Danail Dochev

Bulgaria

  Daniela Chuda

Slovakia

  Diana Kalibatiene

Lithuania

  Dieter Wuttke

Germany

  Dimitris Karagiannis

Austria

  Douglas Harms

USA

  Erika Asnina

Latvia

  Eugene Nickolov

Bulgaria

  Eugenijus Macikenas

Lithuania

  Evtim Peichev

United Kingdom

  Francisca Losavio

Venezuela

  Georgi Gluhchev

Bulgaria

  Georgi Todorov

Bulgaria

  Georgi Totkov

Bulgaria

  Grisha Spasov

Bulgaria

  Gundars Alksnis

Latvia

  Haiyun Bian

USA

  Hannu Jaakkola

Finland

  Hilda Tellioglu

Austria

  Howard Duncan

Ireland

  Ilia Georgiev

USA

  Ioannis Stamelos

Greece

  Ioannis Pitas

Greece

  Ivan Jelinek

Czech Republic

  Janis Grundspenkis

Latvia

  Janusz Jablonowski

Poland

  Jaroslav Pokorny

Czech Republic

  Jiri Srba

Denmark

  Johann Eder

Austria

  John Galletly

USA/Bulgaria

  Jordan Kolev

Bulgaria

  Jorge Ramio

Spain

  Joris Mihaeli

Israel

  Jouni Ikonen

Finland

  Jukka Teuhola

Finland

  Juliana Peneva

Bulgaria

  Karl Jones

United Kingdom

  Kostadin Kratchanov

Turkey

  Krassen Stefanov

Bulgaria

  Lacezar Licev

Czech Republic

  Ladislav HUDEC

Slovakia

  Latif Ladid

Luxembourg

  Leon Rothkrantz

The Netherlands

  Leonid Kalinichenko

Russia

  Leonid Kirilov

Bulgaria

  Leonid Rozenblyum

USA

  Lidiya Georgieva

Bulgaria

  Liudmil Dakovski

Bulgaria

  Lucila Santarosa

Brazil

  Marco Porta

Italy

  Margarita Todorova

Bulgaria

  Maria Marcelino

Portugal

  Marite Kirikova

Latvia

  Markus Helfert

Ireland

  Martin Llamas-Nistal

Spain

  Mayer Aladjem

Israel

  Melih INAL

Turkey

  Michael Vassilakopoulos

Greece

  Michal Kratky

Czech Republic

  Milan Dimitrijevic

Serbia

  Milcho Tsvetkov

Bulgaria

  Milena Dobreva

Malta

  Mirjana Ivanovic

Serbia

  Mouzhi Ge

Germany

  Neli Maneva

Bulgaria

  Nicole Levy

France

  Nik Bessis

United Kingdom

  Nikolay Dokev

Bulgaria

  Nikolay Mehandjiev

United Kingdom

  Novruz Allahverdi

Turkey

  Ognyan Kounchev

Bulgaria

  Olegas Vasilecas

Lithuania

  Opher Etzion

Israel

  Pavol Navrat

Slovakia

  Peter Stanchev

USA

  Pino Cabalero-Gil

Spain

  Radi Romanski

Bulgaria

  Radu Dobrin

Sweden

  Raycho Ilarionov

Bulgaria

  Rebecca Bartlett

United Kingdom

  Ricardo Colomo-Palacios

Norway

  Ricardo Goncalves

Portugal

  Rok Rupnik

Slovenia

  Rumen Nikolov

Bulgaria

  Sebastiano Battiato

Italy

  Stanislav Ivanov

Bulgaria

  Stavros Nikolopoulos

Greece

  Steven Beaty

USA

  Stoicho Stoichev

Bulgaria

  Tadeusz Morzy

Poland

  Tanja Urbancic

Slovenia

  Timos Sellis

Australia

  Tzvetomir Vassilev

Bulgaria

  Valeri Hambaryan

Germany

  Ville Leppanen

Finland

  Vladimir Lazarov

Bulgaria

  Yannis Manolopoulos

Greece

  Yuri Rogozov

Russia

  Zarko Mijajlovic

Serbia

 
      << Menu